Informacje

XXI edycja ,,Szkolnych Prób Literackich w ZSP Nr 1 w Kępnie

                      XXI edycja ,,Szkolnych Prób Literackich w ZSP Nr 1 w Kępnie.

 

          24 maja 2022 roku w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie odbyła się Biesiada Literacka, na której podsumowano XXI edycję powiatowego konkursu poetyckiego pn. "Szkolne Próby Literackie".  Organizatorami są Starostwo Powiatowe i ZSP Nr 1 w Kępnie. Jak co roku nagrody  w postaci bonów pieniężnych dla laureatów, wyróżnionych i uczestników konkursu ufundowało Starostwo Powiatowe, a Rada Rodziców ZSP Nr 1 dofinansowała Biesiadę Literacką. Całą uroczystość przygotowali: pani Danuta Wabnic,  pani Aleksandra Kowalek oraz pan Dariusz Baranowski.                                   

         Założeniem tego konkursu jest pobudzenie wrażliwości i wyobraźni poetyckiej, wyzwolenie odwagi do odsłonięcia własnych przeżyć wewnętrznych oraz promowanie talentów literackich młodzieży naszego regionu.

         Corocznie przez 21 lat temu wydarzeniu towarzyszyła osoba z literackiego świata. W tym roku obchodzimy Rok Romantyzmu Polskiego, dlatego  podczas wspólnego biesiadowania uczniowie zaprezentowali w montażu słowno-muzycznym główne hasła tej epoki: miłość, młodość, podróż, wolność. Do krainy romantyzmu wprowadzili zebranych prowadzący część artystyczną: Oliwia Sobczak (I LOB) i Jakub Solecki (III LOB). Recytację tekstów romantycznych zaprezentowali uczniowie z klasy II LOA: Marlena Kałus, Zuzanna Jerzyk, Dominik Waloszczyk oraz Julia Gąszczak (III LOB).  W ramach części artystycznej młodzież  przedstawiła inscenizację ballady „Świtezianka”. W główne role z dużą kreatywnością wcielili się uczniowie klasy I LOB: Martyna Antoniak, Wiktoria Kuboszek, Konrad Konieczny. 
Tradycyjnie dyrektor ZSP Nr 1 pani Bogumiła Drobina wręczyła przedstawicielowi  Starostwa oraz dyrektorom szkół „Antologię poezji i prozy młodych twórców” będącej pokłosiem XX edycji konkursu literackiego opracowaną przez panią Danutę Wabnic.

Utwory muzyczne, które uświetniły spotkanie wykonali uczniowie pod kierunkiem pani Katarzyny Grabickiej (Wiktoria Staszewska  III LOA, Julia Gąszczak  III LOB, Oliwia Stempin, II LOB, Julia Leśniarek II LOB i Jakub Gola I TI).

Na ucztę literacką ciasta przygotowała młodzież z klasy Technikum Gastronomicznego ( Khrystyna Horban III TG, Sylwia Zimoch, Izabela Gola, Barbara Brzezińska z kl. II TG)  według receptury pani Beaty Ludwikowskiejp i Anety Szczęsnej

O odpowiedni klimat i wystrój sali zadbała młodzież z klasy Technikum Architektury Krajobrazu  i Organizacji Reklamy pod opieką pani Marzeny Kalinowskiej i pani Małgorzaty Lisieckiej.

O oprawę muzyczną i efekty dźwiękowe zadbali uczniowie Tymoteusz Paluszek, Kamil Żłobiński, Kamil Przybylski z kl. I TR.

Szkolni fotoreporterzy Piotr Krzak kl. II TR i Jakub Nowakowski z kl. II LOA przygotowali dokumentację fotograficzną uroczystości.

 

   „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
   Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...”
Fragmentem wiersza  Cypriana Kamila Norwida Julia Gąszczak (III LOB) rozpoczęła drugą część - podsumowanie powiatowego konkursu poetyckiego pn. "Szkolne Próby Literackie".
Tę uroczystość poprowadzili uczniowie klasy II LOA: Karolina Dłubak- Sierańska i Jakub Cierpik.

    Do jury debiutów poetyckich zaproszono regionalnych twórców, którym poezja jest bardzo bliska: panią Danutę Idzikowską, panią Monikę Banaś i panią Kingę Szczupak. W tej edycji swoje prace nadesłało 17 uczestników - 6 tekstów prozy i 11 utworów poetyckich.  Na ten literacki apel odpowiedziała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie, młodzież  Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Kępnie oraz młodzież Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie.
Każdy z młodych twórców występował pod pseudonimem. Tak zakodowane utwory czytało powołane przez organizatorów jury. Nad uczestnikami od pierwszej edycji konkursu czuwa muza Erato- opiekunka poezji miłosnej, do której poeci zwracają się z prośbą o natchnienie.

Jury konkursowe:

przyznało w kategorii poezja  :

 

I miejsce- Gabriela Klimecka- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie

II miejsce- Julia Drozdowska- Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie

III miejsce- Izabela Mularczyk- Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie

oraz wyróżnienie:

Maciej Żurawa- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie

 

 w kategorii proza przyznano:

 

I miejsce - Zofia Berska-Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie

II miejsce- Bartosz Gudra -  Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Kępnie

III miejsce- Martyna Hojeńska- Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie

 oraz wyróżnienie:

Emilia Jabłońska- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie

 

     Podczas wspólnego biesiadowania laureaci i wyróżnieni uczniowie zaprezentowali dowolny utwór poetycki lub fragment prozy ze zgłoszonego do konkursu zestawu.                                              

       Wszystkim debiutującym, zdobywającym pierwsze doświadczenia twórcom życzymy entuzjazmu i optymizmu, przekonania, że dar tworzenia gwarantuje pogodę ducha i radość czerpaną z codziennych doświadczeń oraz powodzenia w pisaniu.

 

 

         

 

 

  

Ta strona wykorzystuje pliki Cookie
Ustawienia Dostępu