Biblioteka

Spotkanie młodzieży z regionalną poetką

książki Aleksandry Jokiel

1 lutego 2024 r. w sali 113 odbyło się spotkanie młodzieży kl. III LOB i IV TR z lokalną poetką Aleksandrą Jokiel. 

Spotkanie zorganizowała Danuta Wabnic w ramach wdrażanego projektu pn.: „Wydawnictwa, które warto poznać”. Nietypowe spotkania uczniów z autorami wydawnictw lokalnych realizowane są w szkole pod hasłem: „Literackie spotkania młodzieży
z regionem”. Przedsięwzięcie funkcjonuje w szkole od kilku lat i na stałe wpisało się w kalendarz pracy biblioteki szkolnej.

Po powitaniu przez dyrektor szkoły Agnieszkę Krysiak, organizatorka przedstawiła uczniom dorobek pani Oli.
Podczas spotkania poetka zaprezentowała swoje prace z rękodzieła artystycznego i opowiedziała o sposobie ich wykonywania. Pani Ola przeczytała wybrane wiersze z różnych jej tomików poetyckich oraz wiersze nagrodzone w wielu konkursach literackich. Poetka chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez młodzież dotyczące poezji.

Pani Aleksandra Jokiel- regionalna poetka, uczestniczka i laureatka wielu konkursów lokalnych i ogólnopolskich, mieszka w Chojęcinie.
Wiersze pisze od czasów szkolnych. Jej autorski debiut to „Baśniowe miniaturki”(2017). Są to teksty oparte na baśniach Andersena i braci Grimm.  Laureatka konkursów lokalnych „Kępno wierszem” (2011), „Wiersze z szuflady wyjęte”(2012) , XI Wojewódzkiego Aneksu Twórczości Artystycznej -Namysłów 2018 . Utwór „Tydzień w Kępnie” został umieszczony na ścianie Kępińskiego Ośrodka Kultury jako I miejsce w konkursie z okazji 350- lecia nadania Kępnu praw miejskich.
W 2019 roku wydała tomik poezji „Chabry i maki” oraz wspólnie z Ewą Jowik tomik „Czarno na białym czyli dyptyk z krypty”. W 2020 roku ukazały się jej „Limeryki zawodowe z Wielkopolski południowej- powiat kępiński”, a w 2021r. wydała rozważania Męki Pańskiej w postaci wierszy pn. „Krzyżowa droga do Boga”. Wiersze poetki ukazały się również w antologiach „Życie kształtami słów pisane” oraz „W szepcie słów”. Swoje utwory publikuje na Facebooku, dominuje w nich celnie ujęta satyra na otaczającą prozę życia.
Pani Ola pełni funkcje jurorki w Powiatowym Konkursie Poetyckim pn. „Szkolne próby literackie” organizowanym przez Starostwo Powiatowe i ZSP Nr 1, a także w konkursach recytatorskich w naszym regionie. Prowadzi pracownię artystyczną, w której tworzy ozdoby i biżuterię. Organizuje zajęcia z rękodzieła i recyklingu kreatywnego dla dzieci i dorosłych.

Podczas spotkania opiekę nad młodzieżą sprawowały Aleksandra Kowalek i Magdalena Tobias.

Publikacje pani Aleksandry Jokiel wzbogacają księgozbiór Szkolnego Centrum Informacji o Regionie w czytelni i są dostępne do wypożyczenia.

Serdecznie dziękujemy pani Oli za ciekawą lekcję twórczości artystycznej!

 

Ta strona wykorzystuje pliki Cookie
Ustawienia Dostępu