PATRONI ROKU 2023 - Przyjdź i wypożycz ich książkę!

patroni roku 2023 ustanowieni przez sejm i senat

Biblioteka szkolna zaprasza do zapoznania się z gazetką tematyczną umieszczoną w gablotach bibliotecznych, prezentującą sylwetki patronów, i poznania dorobku życia, jaki nam pozostawili. Zachęcamy do wypożyczania książek o patronach 2023 roku i nie tylko.
W naszym księgozbiorze każdy znajdzie coś dla siebie. Na półkach czekają na Was thrillery, kryminały, horrory, fantastyka, romanse, biografie, literatura obyczajowa i popularnonaukowa.
Przyjdź i wypożycz książkę! Zapraszamy!
Rok 2023, podobnie jak poprzednie lata, obfituje w liczne grono patronów, wybranych przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Wybory patronów wiążą się z konkretnymi wydarzeniami i rocznicami, które wypadają w tym roku.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 rokiem:
Wojciecha Korfantego – wybitnego polityka, myśliciela społecznego i publicysty na stałe związanego z chrześcijańską demokracją, Pawła Edmunda Strzeleckiego- wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa,  Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich, Aleksandry Piłsudskiej – działaczki niepodległościowej, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej, Maurycego Mochnackiego – konspiratora, dziennikarza, krytyka literackiego, żołnierza Powstania Listopadowego, Jadwigi Zamoyskiej – współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie, zaangażowanej społecznie patriotki, poliglotki, Jerzego Nowosielskiego – wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego.
Senat ustanowił rok 2023 rokiem: Mikołaja Kopernika - człowieka renesansu, astronoma, prawnika, urzędnika, dyplomaty, lekarza, doktora prawa kanonicznego, Jana Matejki najwybitniejszego twórcy malarstwa historycznego w Europie, dyrektora krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, Wisławy Szymborskiej-  poetki, mistrzyni felietonów, zdobywczyni literackiej Nagrody Nobla, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, znakomitego krakowskiego artysty– malarza, grafika, poety, prozaika, dramaturga, scenografa, a także Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, oddaje hołd poległym oraz tym, którzy przeżyli i do końca swoich dni podnosili głos protestu przeciwko zbrodniczym planom zagłady narodu żydowskiego.