Uroczyste otwarcie „Zielonej ODPOczytelni”

Szkolny dziedziniec to „serce” szkoły. To właśnie tędy codziennie, co 45 minut w czasie przerw między lekcjami, setki uczniów przechodzą z budynku szkoły szukając miejsca na chwilę odpoczynku, chwilę wytchnienia. Celem projektu „Zielona ODPOczytelnia”  było stworzenie takie miejsca, swoistego azylu, w którym młodzież będzie mogła usiąść, odpocząć, zrelaksować się w otoczeniu roślin. Zielona ODPOczytelnia to również miejsce na rozmowy, spotkania – spotkania z innymi uczniami, ale też spotkania z książką. Do Zielonej ODPOczytelni można wstąpić między lekcjami, w czasie lekcji z nauczycielem, ale też w wolnym czasie po lekcjach. Pomysł rewitalizacji szkolnego dziedzińca zrodził się już kilka lat wcześniej, ale w tak dużej szkole zawsze jest wiele innych pilnych, ważnych inwestycji i zwyczajnie brakowało środków na realizację. Pierwsze projekty nowego dziedzińca tworzyli uczniowie technikum architektury krajobrazu podczas lekcji projektowania, doskonaląc swoje umiejętności zawodowe. Ostateczny projekt, którego efekty możemy oglądać dzisiaj, stworzyła Pani Marzena Kalinowska, nauczyciel w technikum architektury krajobrazu, wzorując się na projekcie absolwentki technikum Wiktorii Woch. Zielona ODPOczytelnia ma być też odpowiedzią na negatywne skutki pandemii. Długotrwałe zamknięcie szkół oraz ograniczenia związane z COVID-19 doprowadziły do wzrostu uzależnień od Internetu, nasiliły stany depresyjne oraz istotnie wpłynęły na spadek samooceny wśród młodzieży i zaburzenie relacji międzyludzkich. Dlatego tak ważne wydało się nam stworzenie miejsca, w którym młodzież będzie mogła rozwijać swoje zainteresowania oraz organizować swój czas wolny. Realizacja projektu stała się możliwa dzięki uzyskaniu grantu z Fundacji Santander w ramach programu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam EKO”. W maju ubiegłego roku złożony został wniosek, który jury konkursu zaopiniowało pozytywnie i doceniając jego kreatywność wybrało jako jeden z 20 w kraju do realizacji. Uzyskane w ten sposób środki w całości przeznaczone zostały na zakup materiałów niezbędnych do realizacji projektu, natomiast wykonanie wszystkich prac od uprzątnięcia i przygotowania terenu do uzyskania efektu końcowego to wolontariacka, nieodpłatna praca uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.