Hej kolęda, kolęda! - spotkanie wigilijne w ZSP nr 1 w Kępnie

świetlica szkolna udekorowana świątecznie, gwiazdy

15 grudnia br. w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Kępnie odbyła się 23. edycja wigilii, łączącej różne pokolenia, podczas której młodzież wraz z seniorami od lat odkrywa nie tylko piękno świąt Bożego Narodzenia, ale i istotę takich słów jak życzliwość i solidarność.
„Wigilię dla osób starszych i samotnych” – bo taką nazwę nadano wówczas spotkaniu – po raz pierwszy zorganizowano w szkole w 1999 r. Stało się tak za sprawą Danuty Szpakowskiej, ówczesnej wicedyrektorki ZSP nr 1 w Kępnie. Odtąd wigilia wpisała się na stałe w kalendarz uroczystości szkolnych. -25 lat temu zostało zainicjowane to tradycyjne już w naszej szkole spotkanie wigilijne, w tym roku uczestniczymy w  23.  edycji, dwa lata umknęły ze względu na przerwę spowodowaną pandemią covid 19  - mówiła dyrektor Bogumiła Drobina. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy do tej tradycji wrócić. Niestety,  frekwencja w tym roku nieco gorsza niż zawsze. Być może stali nasi goście z różnych względów nie mogą być tutaj dzisiaj z nami, a nowi tej tradycji jeszcze nie znają. Wigilia potwierdziła fakt, że po pandemii koronawirusa z trudnością odbudowuje się relacje międzyludzkie. Takie wezwanie podjęła jednak młodzież i organizatorzy „Wigilii dla osób starszych i samotnych”.
Tym razem spotkanie przebiegało pod hasłem „Hej, kolęda, kolęda”. Młodzież dla zebranych wykonała najpopularniejsze kolędy i pastorałki. Przy pomocy animacji zaprezentowała między innymi dary Trzech Króli, wyjaśniając ich znaczenie dla przyszłych pokoleń. Najważniejszym i kulminacyjnym momentem wieczerzy jest  łamanie się opłatkiem, o czym również nie zapomniano tego wieczoru w szkole. Oprócz kolędowania i opłatka na wigilijnym stole z inicjatywy harcerzy pojawiło się Betlejemskie Światełko Pokoju, które od lat jest symbolem ciepła, miłości i nadziei. Spożycie przygotowanych dań  – jak nakazuje  tradycja - poprzedziła wspólna modlitwa, którą rozpoczął ksiądz kanonik Krystian Szenowski, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Kępnie.
W wigilii oprócz seniorów udział wzięli między innymi: starosta Robert Kieruzal, przewodnicząca Rady Powiatu – Jolanta Jędrecka, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu – Andrzej Jóźwik, przewodnicząca Komisji Oświaty - Regina Marczak, Zygmunt Nowacki – długoletni dyrektor szkoły, Adam Mikołowski oraz przedstawiciele prezydium Rady Rodziców. Goście nie szczędzili miłych słów pod adresem organizatorów.  –Pragnę w imieniu wszystkich zaproszonych gorąco podziękować dyrekcji szkoły, nauczycielom i młodzieży, pracowitej i pełnej zapału, za serdeczne przyjęcie. Dziękuję również rodzicom młodzieży, którzy mają swój udział  w przygotowaniu tej przemiłej uroczystości wigilijnej. O ile dobrze się doliczyłam, to będzie 23. takie spotkanie – powiedziała Stanisława Bachan w imieniu zgromadzonych. I znowu nasuwa się refleksja, jednorazowa ,szlachetna inicjatywa  to piękny gest, ale niezmordowana kontynuacja zaświadcza o wielkich sercach i miłości do drugiego człowieka. Tak więc za serce, trud i pamięć o nas – bardzo dziękujemy.  Słowa te są niewątpliwie najpiękniejszym podziękowaniem, jakie mogli usłyszeć organizatorzy, którzy zapewniają, że za rok ponownie zaproszą mieszkańców Kępna do wspólnego kolędowania tuż przed świętami Bożego Narodzenia.