Bagbusters zdobył tytuł finalisty i cenny certyfikat

uczennice podczas prezentacji toreb

W dniach 25-26 maja br. cztery uczennice klasy II Technikum Ekonomicznego prowadzące miniprzedsiębiorstwo BAGBUSTERS, reprezentowały szkołę w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo 2023. W finale, zorganizowanym na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, rywalizowały o Grand Prix i zaszczyt reprezentowania Polski na JA Europe Gen-E Festival w Turcji, z pozostałymi 19 najlepszymi uczniowskimi firmami, spośród kilkuset, które w roku szkolnym 2022/2023 uczestniczyły w programie edukacyjnym Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Młodzi ludzie sami tworzą pomysł na biznes, dobierają członków zespołu, określają model biznesowy, prowadzą działania marketingowe, wytwarzają swoje produkty lub świadczą usługi i prowadzą sprzedaż swoich produktów i usług w środowisku lokalnym lub online. Celem programu jest przygotowanie uczniów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pokazanie szans i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia oraz kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Program ten jest realizowany co rocznie w naszej szkole już od 2016 roku, kiedy to w szkole powstało pierwsze młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo. Produkty oferowane przez Bagbusters, ręcznie malowane ekologiczne torby bawełniane, charakteryzowały się oryginalnością, estetyką wykonania i niską ceną. Jury złożone z przedstawicieli biznesu, reprezentanta Ministerstwa Rozwoju i Technologii, dziekana Wydziału Zarządzania UW oraz prezesa Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, oceniało młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa pod kątem pomysłu na biznes, innowacyjności, korzyści dla klienta, współpracy w zespole, umiejętności rozwiązywania problemów biznesowych, jak również wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia własnej firmy. Podczas dwóch dni finału konkursu szczegółowej ocenie podlegały:
– rozmowa wspólników miniprzedsiębiorstwa z komisją konkursową,
– stoisko i umiejętności sprzedaży miniprzedsiębiorstwa,
– spot reklamowy przygotowany przez miniprzedsiębiorstwo,
– prezentacja biznesowa miniprzedsiębiorstwa na scenie.
W efekcie każda z uczestniczek Młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa otrzymała tytuł Finalisty Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo 2023 i upominek.
Udział w finale konkursu dał uczestnikom programu Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo możliwość zweryfikowania swoich osiągnięć, doświadczeń i umiejętności podczas rywalizacji z kolegami i koleżankami z innych szkół. Wzbogacił uczennice w nowe i cenne doświadczenie, rozwinął kompetencje przyszłości takie jak kreatywność, umiejętność pracy w zespole, przywództwo czy rozwiązywanie problemów, ale też przedsiębiorczość i pozwolił na lepsze rozeznanie predyspozycji zawodowych. Uczennice zdobyły również międzynarodowy certyfikat Entrepreneurial Skills Pass, sygnowany przez Unię Europejską w ramach Lifelong Learning Programme, CSR Europe - wiodącą europejską sieć organizacji działających na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu oraz Junior Achievement Europe. Dokument ten potwierdza realne doświadczenie i kompetencje z zakresu przedsiębiorczości, wiedzę i umiejętności niezbędną do rozpoczęcia działalności gospodarczej, zdobyte przez uczniów w programie Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo i wyróżnia je spośród innych kandydatów na rynku pracy.
Opiekunem miniprzedsiębiorstwa Bagbusters jest p. Mieczysław Lis.