Biblioteka

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

ilustracja poglądowa książki

23 kwietnia br., już po raz 27, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to zostało oficjalnie ogłoszone przez UNESCO w 1995 roku, a w Polsce obchodzimy je od 2008 roku. Jest to tradycyjnie czas poświęcony promocji literatury i czytelnictwa. 
Święto Książki wywodzi się z Katalonii, gdzie dzień 23 kwietnia jest świętem narodowym, jest to dzień św. Jerzego – patrona Katalonii. 

Po raz pierwszy święto to zorganizowano w 1926 roku i zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowywali kobiety czerwoną różą, a kobiety z kolei darowały panom książkę.

Dzisiaj uroczystość Święta Książki i Praw Autorskich jest już znana w ponad 100 krajach na całym świecie, gdzie odbywa się szereg wydarzeń związanych z książką i czytaniem. Są to m.in. spotkania autorskie, okolicznościowe wystawy, konkursy, prelekcje, spotkania autorskie itp.

Jak powiedział kiedyś Cyceron ,,Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”.

Zapraszamy więc do biblioteki i pamiętajmy, że dobra książka to świetny sposób na relaks, rozrywkę, poszerzenie wiedzy.

Ta strona wykorzystuje pliki Cookie
Ustawienia Dostępu