Informacje

„Włoch w salonie” bawi i integruje

uczniowie ZSP1 w teatrz Kambak

Teatr „Kambak” to miejsce na wrocławskiej mapie kulturalnej, które integruje osoby z niepełnosprawnością. To inicjatywa fundacji o tej samej nazwie, której członkowie wraz z aktorami wrocławskich teatrów sami wyremontowali pomieszczenia byłej jednostki wojskowej do potrzeb scenicznych. Miejsce to dostosowali do potrzeb osób z niepełnosprawnością – zarówno dla aktorów jak i widowni. Sztuki wystawiane przez „Kambak” pokazują, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą do spełnienia marzeń o scenie.
23 marca br. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami (Violettą Piasecką, Agnieszką Trawińską, Grażyną Gatner i Maciejem Nowickim) udali się właśnie tam na integracyjny spektakl teatralny. Młodzież obejrzała współczesną komedię autorstwa Huberta Michalaka. Sztuka prezentuje dwie rodziny, które postanowiły skorzystać z możliwości zamiany mieszkań na czas wakacji. Z powodów od nich niezależnych ten na pozór prosty manewr nie do końca się jednak udał. Spotkanie polskiej rodziny z Wrocławia (matki samotnie wychowującej dwóch synów) i Włocha z Como (ojca opiekującego się córką) zaowocowało wieloma sympatycznymi i zaskakującymi sytuacjami. Na scenie jako Giacomo wystąpił kępnianin Maciej Mazurkiewicz.
Włoch w salonie” (napisany specjalnie dla Teatru „Kambak”) w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza został przyjęty do prestiżowego 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii, w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego, organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Teatr ma też swoje międzynarodowe gwiazdy, oto Livia Lewicka (w roli Gulii), aktorka oglądanej przez kępińską młodzież sztuki, wystąpiła w „IO” Jerzego Skolimowskiego, w filmie nominowanym do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W teatrze odbywają się też wewnętrzne szkolenia i warsztaty, m.in. z emisji głosu i choreografii.
Kępińscy uczniowie mieli okazję porozmawiać z aktorami, którzy odkrywali przed nimi tajniki pracy na scenie. Atrakcyjnym punktem pobytu w Teatrze „Kambak” okazała się improwizacja teatralna, podczas której uczniowie mogli zaprezentować się na scenie wraz z oklaskiwanymi przed chwilą aktorami.
Sztuka „Włoch w salonie” dostarczyła widzom sporo dobrego humoru, ale i pokazała, jak przestrzeń sceniczną mogą współtworzyć aktorzy z niepełnosprawnością i aktorzy zawodowi.Ta strona wykorzystuje pliki Cookie
Ustawienia Dostępu